Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Historie / Historie skautingu v N.J. (1945 - 1949)

Historie skautingu v N.J. (1945 - 1949)

Na ustavující schůzi dne 9.7.1945 v kavárně Praha vzniklo první novojické středisko, které mělo 3 junácké oddíly a smečku vlčat. Vedoucím střediska se stal Stanislav Čadan, jeho zástupcem Jan Bartoš.

Na ustavující schůzi dne 9.7.1945 v kavárně Praha vzniklo první novojické středisko, které mělo 3 junácké oddíly a smečku vlčat. Vedoucím střediska se stal Stanislav Čadan, jeho zástupcem Jan Bartoš.

Zároveň byl založen Svaz přátel Junáka, ve kterém byla řada bývalých skautů, kteří významně přispěli aktivní pomocí k práci střediska jako Richard Hort, Richard Sládeček, MUDr. Rudolf Hasal, prim. MUDr. Ladislav Janovský a další.

Vedoucím prvního oddílu junáků byl S. Čadan, druhého oddílu Jaroslav Pecha, třetího oddílu Miroslav Radek a smečky vlčat Josef Palacký.

Během dvou měsíců přibyl dívčí oddíl pod vedením Stanislavy Pokorné a roj světlušek s vedoucí Dagmar Vojkůvkovou.

Středisko přijalo název Pagoda, vedlo si velmi úspěšně a ve městě si svou činností získalo záhy uznání veřejnosti. Městský úřad proto přidělil středisku objekt bývalé zahradní restaurace na Nerudově ulici, č.p. 51, kde byly vybudovány klubovny, které svojí polohou a možnostmi sportovního využití přilákaly mnoho nových členů. Oddíly zesílily a každý z nich měl více než 20 členů.

Středisko se svou činností stalo vzorem pro řadu ostatních organizací. Od svého založení vydávalo časopis "Buzola" i pro oddíly v rámci 5. okrsku 35. podbeskydské oblasti, který byl ustaven v roce 1946. Okrskovým velitelem byl zvolen Stanislav Čadan, pro dívčí kmen Stanislava Pokorná. V roce 1946 přebírá vedení 1. oddílu od Stanislava Čadana Miroslav Suttner, je uspořádán první letní střediskový tábor na Morávce, kde se vystřídají všechny oddíly.

Na podzim téhož roku je uspořádán v rámci střediska první rádcovský kurz v areálu Skalek. V roce 1947 přebírá br. Suttner vedení 2. oddílu a začíná se psát historie "Novojické dvojky", který se stává nejúspěšnějším oddílem.

Letní tábory proběhly v Nýdku - pro chlapecké oddíly, v Hradci u Opavy pro vlčata a v Žimrovicích u Opavy pro dívčí oddíl.

V tomto roce se koná světový skautský sjezd "Jamboree du paix" ve Francii. S českou delegací jedou na toto setkání J. Palacký, J. Pecha a L. Urban.

V říjnu byly uspořádány dvoudenní oslavy 25. výročí založení Junáka v Novém Jičíně. Měl bohatý program s řadou soutěží, kterých se zúčastnili i junáci z mnoha okolních měst a významně přispěly k propagaci skautingu.

Začátek roku 1948 se stává předzvěstí konce činnosti Junáka. Únor přinesl řadu změn. Junák byl vřazen do Svazu české mládeže. Členy výboru místní skupiny SČM se stali Miroslav Suttner, Zdeněk Quitt a Miroslav Rádek. Proto vedení 2. oddílu přejímá L. Urban a 3. oddílu Vladimír Pitr. Vedoucím střediska se stává Miroslav Rádek a brzy po něm Josef Klečka. V létě se koná společný tábor 2. a 3. oddílu v Hradci u Opavy. V září tohoto roku dochází ke změně ve vedení 2. oddílu i střediska. Vedoucím 2. oddílu se stává Eduard Daněk a vedoucím střediska L. Urban. Ještě v tomto měsíci probíhá středisková "Honba za liškou" a v říjnu "Hledání pokladu". V listopadu dochází ke sloučení veškeré mládeže. Na příkaz střediskové rady jsou oddíly rozpuštěny. 2. oddíl se loučí společnou vánoční besídkou s ostatními oddíly. 3. oddíl jako poslední ukončil svou činnost 15. ledna 1949. Junák sice ještě existuje v rámci SČM celý rok, ale k 1.1.1950 je zrušen.

Akce dokumentů

« březen 2024 »
březen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
NASI SPONZORI

logo Mesto NJ Logo_msmt

  Logo_msk

Půjčovna outdoor vybavení:

Logo_PujcovnaZip

  logo Jesenik   logo Suchdol n O

Jesenik, Suchdol n.O.